Geneza PKB+
Na spotkaniu Koła Parlamentarzysty Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej, które odbyło się 2 czerwca 2001r. w Żeliwiaku, czterech kolegów, zwanych lokomotywą PKB+: Rysiek Markowski, Zbyszek Borkowski, Jurek Bogdanis i Andrzej Dropiewski przedstawiło propozycję zjednoczenia przedsiębiorców, będących absolwentami Politechniki Gdańskiej, do wspierania się w działalności gospodarczej, rozwoju kontaktów z Politechniką Gdańską dla podniesienia innowacyjności i konkurencyjności swoich firm oraz wsparcia Politechniki praktycznymi możliwościami kontaktu z przemysłem, a także wzmocnienia więzi towarzyskich.
Potrzeba zjednoczenia działań dojrzewała w nas latami – mówi kol. Zbigniew Borkowski. Doszliśmy do wniosku, że dawne przyjaźnie i kontakty z okresu wspólnej działalności w Parlamencie Studenckim Politechniki Gdańskiej, pracy w Studenckiej Spółdzielni Pracy Techno-Service czy AZS-sie, przetrwały do dnia dzisiejszego. Mimo upływu lat wciąż czerpaliśmy ogromną satysfakcję ze wspólnych, w większości towarzyskich, spotkań. Narastało w nas pragnienie do realizacji wspólnych pomysłów i przedsięwzięć. Chcieliśmy swoim przykładem i dokonaniami zachęcić nowe pokolenia absolwentów do sięgania po sukces we własnych firmach. Dodatkowo uznaliśmy, że na wzór przykładów z renomowanych uczelni z USA, Anglii czy Niemiec, Politechnika Gdańska, powinna zjednoczyć środowisko gospodarcze wokół celów dydaktycznych i naukowych.
16 października 2001r., grupa zwana „lokomotywą PKB+”, doprowadziła do pierwszego zebrania założycielskiego Klubu. W restauracji „Zielona Papuga” przy siedzibie AZS-u w Gdańsku Wrzeszczu, spotkali się Ci, których przekonała i przyciągnęła zaproponowana idea. Prowadzenie zebrania i przekonanie uczestników do koncepcji wymyślonej przez grupę inicjatywną powierzono kol. Zbigniewowi Borkowskiemu. Na zebraniu wyrażono przekonanie o potrzebie powołania Klubu. Określono wstępnie ramy organizacyjne i zasady jego funkcjonowania.
… Sformułowaliśmy kilka prostych reguł, które w naszym mniemaniu stanowić miały klucz do trwałości zawiązywanej organizacji – kontynuuje kol. Zbigniew Borkowski. Klub miał stanowić forum wymiany poglądów towarzyskich, biznesowych i politycznych. Miał mieć charakter elitarny. Uznaliśmy, że wspólnie jesteśmy w stanie oddziaływać na zmiany polityczne i gospodarcze zachodzące tak w otoczeniu biznesowym jak i na uczelni. A przede wszystkim ustanowiliśmy złotą zasadę Klubu – zasadę wzajemnej służebności – rozumianą poprzez udzielanie wsparcia członkowi Klubu w sytuacji, gdy ten będzie jej potrzebował.
Aby określić profil Klubu i ramy organizacyjne, zawężono członkostwo Klubu do absolwentów Politechniki Gdańskiej (w młodości aktywnie uczestniczących w życiu studenckim), prowadzących działalność gospodarczą lub pełniących funkcje w organizacjach i instytucjach publicznych. Ustalono spotkania raz w miesiącu. Spotkaniom miał przewodniczyć „Moderator” wybierany na krótką kadencję, miedzy kolejnymi zebraniami. Wierzyliśmy, że dzięki zmienności Moderatorów, każdy z Klubowiczów w sposób aktywny przyczyni się do budowania wartości Klubowych, tym samym uatrakcyjni Klub o nowe zadania i pomysły, co w konsekwencji przyczyni się do jego trwałości i ten model przeszedł próbę czasu.
W wyniku dyskusji programowej przyjęto założenia do statutu a Klub przyjął nazwę Politechniczny Klub Biznesu+, w skrócie PKB+, gdzie plus znaczy więcej, czyli „razem możemy więcej”. W pierwszym zebraniu brało udział 25 osób – absolwentów Politechniki Gdańskiej.
Pierwszy Statut PKB+, opracowany przez: kol. Andrzeja Dropiewskiego, Georgisa Bogdanisa i Zbigniewa Borkowskiego, regulujący życie organizacyjne Klubu, po długiej i żarliwej dyskusji został przyjęty na spotkaniu Klubowym, aż po roku tj. 3 października 2002r.
W ten sposób powstał PKB+ i zapoczątkowaliśmy wiele ważnych i pięknych inicjatyw, które stanowią nasz dorobek już historyczny.
Obecnie Klub rozszerzył warunki uczestnictwa, obejmując nimi również i innych absolwentów Uczelni a także spadkobierców członków Klubu. Klub będzie trwał dla następnych pokoleń aktywnych gospodarczo liderów przedsiębiorczości – kończy wspomnienia pierwszy Moderator PKB+, kol. Zbigniew Borkowski.
Dominika Markowska Gdańsk, 13.08.2009r.